Word abonnee en neem Beursduivel Premium
Rode planeet als pijlen grid met hoorntjes Beursduivel

Cijfers Apple: Wat mogen we verwachten?

Cijfers Apple: Wat mogen we verwachten?

Dinsdag komt techreus Apple met het kwartaalrapport. Het zou weleens het eerste hoofdstuk kunnen zijn in een steeds saaier verhaal rond het Amerikaanse technologieconcern. Er is minder drama dan gewoonlijk, aangezien Apple aan het begin van het jaar al heeft gewaarschuwd dat zijn omzet aanzienlijk lager zal zijn dan een eerder uitgebrachte prognose.

Dat schrijft althans MarketWatch.com. 

Tegenvallende iPhone-verkoop

Apple kondigde in het laatste kwartaalbericht ook aan dat het concern stopt met het rapporteren over het aantal iPhones dat het verkoopt, wat lange tijd een belangrijke maatstaf voor beleggers is geweest.

De vooruitzichten van Apple voor het lopende kwartaal zijn altijd van belang, maar het bedrijf geeft doorgaans weinig informatie over grootschalige trends. Het management verwierp in november nog het risico van China, maar gaf begin dit jaar de tegenvallende iPhone-verkopen in het land de schuld voor de omzetwaarschuwing.

Meer richting service, weg van de hardware

De techgigant probeert duidelijk zijn verhaal te verplaatsen naar het snelgroeiende servicesegment en weg van de meer problematische hardware-activiteiten. In plaats van de verkoopcijfers van de iPhone zal het bedrijf voor het eerst de brutomarges van services rapporteren. Maar volgens kenners zal ook op dat vlak belangrijke informatie ontbreken, zoals het aantal unieke gebruikers.

Om ervoor te zorgen dat beleggers weer enthousiast raken, moet Apple waarschijnlijk een grote aankondiging doen over een nieuw product of een nieuwe dienst die het potentieel heeft om zijn koers te veranderen. Dit kan in de vorm van hardware zijn, zoals een augmented reality-apparaat, of een fundamentele verandering in het bedrijfsmodel, zoals een gebundeld hard- en software-abonnement.

Apple doet zulke aankondigingen echter niet in de kwartaalrapporten, maar het management zou tijdens de toelichting van de cijfers mogelijk wat hints geven over toekomstige plannen.

Wat te verwachten?

Analisten ondervraagd door FactSet rekenen gemiddeld op een winst per aandeel 4,17 dollar, een stijging ten opzichte van de winst van 3,89 dollar per aandeel in dezelfde periode vorig jaar. De consensus van FactSet bedroeg 4,66 dollar per aandeel, voordat Apple begin januari waarschuwde voor de resultaten.

Bestuursvoorzitter Tim Cook zei in een brief aan investeerders op 2 januari dat het bedrijf verwachtte ongeveer 84 miljard dollar aan omzet te zullen rapporteren over het afgelopen kwartaal, wat nu ongeveer de consensus is. Vóór de waarschuwing ging Apple nog uit van een omzet van 89 miljard tot 93 miljard door voor het december-kwartaal.

Vooruitzichten

Beleggers en analisten zullen vooral letten op de vooruitzichten van het bedrijf. "Met een aandelenkoers die dicht bij het niveau van voor de omzetwaarschuwing ligt, moet Apple waarschijnlijk met beter dan verwachte omzetvooruitzichten komen willen de aandelen verder herstellen op korte termijn", schreef analist Katy Huberty van Morgan Stanley. Voor het lopende kwartaal voorzien analisten een gemiddelde omzet van 59,3 miljard dollar. 

Het aandeel Apple is de afgelopen drie maanden met 29% gedaald, inclusief een daling van 10% op de dag van het omzetalarm. De Dow-Jonesindex, waarvan Apple een component is, bleef vrijwel vlak gedurende dezelfde periode.

Van de 41 analisten die door FactSet werden ondervraagd, hebben er twintig een koopadvies en 21 een hold-rating. Het gemiddelde koersdoel bedraagt 179,62 dollar, 18% boven het huidige niveau.

Waar beleggers ook op moeten letten

Analisten stellen ook te letten op het commentaar van het management over de uitdagingen in opkomende markten en hoe het bedrijf deze uitdagingen voor het huidige kwartaal en daarna bekijkt.

Met betrekking tot China noemde Apple-topman Cook de handelsspanningen, een economische vertraging en onzekerheid op de financiële markten als redenen waarom consumenten aarzelden met hun aankopen. Beleggers willen een update van de situatie, de verwachte timing van een herstel en alle stappen die Apple onderneemt om deze externe factoren te compenseren.

Cyclisch of structureel?

Bernstein-analist Toni Sacconaghi zegt op zoek te zijn naar meer informatie over de vraag of Apple's problemen cyclisch zijn of structureel.

Het management zou ook meer informatie kunnen geven over andere opkomende markten, waaronder India, Brazilië en Turkije, die in november druk ondervonden, deels als gevolg van tegenwind door valuta. "China lijkt in Q1 slechts de helft van het tekort van de iPhone te verklaren", aldus Sacconaghi. 

Natuurlijk willen de Wall Street-analisten ook graag weten wat de binnenlandse iPhone-vraag is, hoewel ze waarschijnlijk daarover niet veel informatie krijgen. Cook vertelde investeerders tijdens het begin van de vorige iPhone-cyclus dat de iPhone X toen het meest verkochte apparaat van het bedrijf was. Het is de moeite waard om zijn commentaar te analyseren over hoe de iPhone XR en iPhone XS Max het doen.

'Lauwe verkoop'

Canaccord Genuity-analist T. Michael Walkley verwacht dat het bedrijf een 'zachte' verwachting zal geven voor het lopende kwartaal, omdat de consumentenonderzoeken van Canaccord duiden op een 'lauwe' verkoop van de iPhone. 

Ook gerelateerd aan de iPhone-vraag is het beleid voor vervanging van batterijen door het bedrijf. Nadat klanten hadden geklaagd dat het bedrijf oudere telefoons vertraagde, begon Apple voor 29 dollar vervangende batterijen aan te bieden. Sommige kenners op Wall Street vrezen dat deze goedkope vervangingen gebruikers ervan weerhielden hun apparaten in de huidige cyclus te upgraden.

"Als Apple de vervangingskosten voor batterijen zou kunnen normaliseren (momenteel 49 dollar versus 29 dollar initieel en 79 dollar vóór de lancering van het programma), vooruitlopend op de lancering van de nieuwe telefoon, zou dit de nieuwe cyclus ten goede kunnen komen", schreef RBC Capital Markets-analist Amit Daryanani.

Automotive

Na meldingen van ontslagen in Apple's divisie van zelfrijdende auto's, zouden analisten ook kunnen vragen om een update over de voortgang en de reikwijdte van de automotive-inspanningen van het concern.

Macro & Bedrijfsagenda

  1. 03 maart

    1. Ekopak Q4-cijfers
    2. Inkoopmanagersindex industrie februari def. (Jap)
    3. Inkoopmanagersindex industrie Caixin februari (Chi)
    4. Omzet detailhandel januari (NL)
    5. Inflatie februari vlpg (NL)
    6. Inkoopmanagersindex industrie februari (NL)
    7. Inkoopmanagersindex industrie februari def. (Fra)
    8. Inkoopmanagersindex industrie februari def. (Dld)
    9. Inkoopmanagersindex industrie februari def. (eur)
    10. Inkoopmanagersindex industrie februari def. (VK)
de volitaliteit verwacht indicator betekend: Market moving event/hoge(re) volatiliteit verwacht