Word abonnee en neem Beursduivel Premium
Rode planeet als pijlen grid met hoorntjes Beursduivel

Bel 20 wist de weg omhoog niet te vinden; beleggers denken dat het niet lang meer duurt

Bel 20 wist de weg omhoog niet te vinden; beleggers denken dat het niet lang meer duurt
Beeld: iStock

UCB, AB InBev en Ageas staan deze maand bovenaan de kooplijstjes van particuliere beleggers, zo blijkt uit de Beursduivel Sentimentspeiling. Wat nog meer blijkt uit deze peiling, is het verslechterde sentiment ten aanzien van zowel de economie als de aandelenmarkt. 

De Bel 20 had de wind wederom flink tegen afgelopen maand. De Belgische beursindex zakte naar 3550,8 punten. Dit komt neer op een daling van 3,5% ten opzichte van september. Dat was vooral te wijten aan de zwakke prestaties van Elia (-12%) en Aedifica (-11%).

De donkere wolken lijken nu wat te verwaaien, want 48,4% voorziet een stijging van de Bel 20 voor de komende maand. Vorige maand voorzag 39,7% een stijging van meer dan 2%.

In september gaf 56,6% van de beleggers aan (zeer) optimistisch te zijn over de aandelenmarkt. Dat percentage is nu gezakt tot 48,4%. De beleggers zijn ook negatiever gestemd over de economische ontwikkelingen voor de komende maanden. Het aandeel pessimisten is gestegen van 13,1% naar 16%.

De respondenten zijn het er grotendeels wel over eens dat de Bel 20 in de komende zes maanden met meer dan 2% zal stijgen. 68,8% van de respondenten is die mening toegedaan. Zo’n 6% voorziet een daling en de rest is neutraal. 

Volledige uitslag

Dit is de volledige uitslag van de Beursduivel Sentimentspeiling, met daarachter de resultaten van vorige maand:

Hoe staat u tegenover de economische ontwikkelingen in de komende maanden?

  • zeer optimistisch: 5,9% (was 10,3%)
  • optimistisch: 40,8% (was 39,7%)
  • neutraal: 37,3% (was 37%)
  • pessimistisch: 14% (was 10,9%)
  • zeer pessimistisch: 2% (was 2,1%)

Hoe staat u op dit moment tegenover de aandelenmarkten?

  • zeer optimistisch: 5,9% (was 10,9%)
  • optimistisch: 42,5% (was 45,7%)
  • neutraal: 34,6% (was 33,2%)
  • pessimistisch: 14,7% (was 8,2%)
  • zeer pessimistisch: 2,3% (was 2%)

Wat denkt u dat de Bel 20 deze maand zal doen?

  • omhoog met 2% of meer: 48,4% (was 39,7%)
  • neutraal (tussen -2% en +2%): 40,8% (was 50,5%)
  • omlaag met 2% of meer: 10,8% (was 9,8%)

Wat denkt u dat de Bel 20 de komende zes maanden zal doen?

  • omhoog met 2% of meer: 68,8% (was 73,9%)
  • neutraal (tussen -2% en +2%): 24,6% (was 17,9%)
  • omlaag met 2% of meer: 6,6% (was 8,2%)

Toppers stellen teleur 

Dan een blik op de gekozen aandelen voor september. Hoe hebben die gepresteerd? Verrassend, maar over het algemeen niet bepaald in positieve zin. De vijf aandelen van het kooplijstje behaalden gemiddeld een negatief rendement, dat echter niet zo slecht was als de performance van de Bel 20-index als geheel. 

Vier van de vijf floppers deden wat van ze verwacht werd: dalen. De floppers wisten er een gemiddeld rendement van -4,4% uit te slepen, en Proximus was het enige aandeel dat wist te stijgen.

En hoe: +11% de afgelopen maand. Daarmee is dit fonds het best presterende in de gehele Bel 20. Verder kregen WDP en Umicore weer een flinke dreun te verwerken. Voor de belegger is te hopen dat deze aandelen de komende maand weer eens beter gaan presteren. 

Toppers september
Rendement Floppers september Rendement
Ageas +0,4% Galapagos -7,5%
UCB -7,9% Umicore -9,5%
KBC Groep -3,0% Cofinimmo -6,9%
D'Ieteren +5,9% Proximus +11%
AB InBev +0,1% WDP -9,2%
Gemiddeld -0,9% Gemiddeld -4,4%
Bel 20 -4,2%  


Favoriete aandelen oktober: UCB favoriet, minder potentieel voor Galapagos

Tot slot kijken we naar de meest en minst favoriete aandelen voor komende maand. Voor- en tegenstemmen hebben we tegen elkaar weggestreept. Het kooplijstje wordt aangevoerd door UCB met een saldo van +38. De runner-ups zijn Ageas en AB InBev.

Voor Galapagos zien beleggers het wederom bijzonder somber in. Zij verwachten dat de bodem nog niet is bereikt. Melexis en KBC Groep gaan nog een ronde mee met de toppers. 

Toppers oktober
Saldo* Floppers oktober Saldo*
UCB +38 Galapagos -64
Ageas +33 Proximus -40
AB InBev +26 WDP -22
Melexis +19 Aperam -21
KBC Groep +18 Argen-X -17

* Het saldo staat voor het aantal positieve min het aantal negatieve antwoorden.

Er deden deze keer 407 beleggers mee aan onze enquête. Hartelijk dank daarvoor!

Youri van Heumen is (eind)redacteur. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Macro & Bedrijfsagenda

  1. 24 maart

    1. Samengestelde inkoopmanagersindex maart (Jap)
    2. Samengestelde inkoopmanagersindex maart (Fra)
    3. Samengestelde inkoopmanagersindex maart (Dld)
    4. Samengestelde inkoopmanagersindex maart (eur)
    5. Samengestelde inkoopmanagersindex maart (VK)
    6. Chicago Fed index februari (VS)
    7. Samengestelde inkoopmanagersindex maart (VS)
  2. 25 maart

    1. Ifo ondernemersvertrouwen maart (Dld)
    2. Case Shiller huizenprijzen januari (VS)
    3. Shell beleggersdag
de volitaliteit verwacht indicator betekend: Market moving event/hoge(re) volatiliteit verwacht