AnalytischDenker schreef op 24 januari 2020 06:52:
Iedere keer als een chip-gerelateerd bedrijf cijfers bekendmaakt (i.c. Intel) en de markt daar enthousiast op lijkt te reageren, komen er direct statements dat het aandeel ASML ook weer flink kan gaan stijgen.
Er wordt totaal niet meer gekeken naar de context.
1) Wat is de context in de chip-industrie?Vrijwel alle chipbedrijven maakte in 2019
minder nettowinst dan in 2018. De nettowinst van ASML was gelijk aan 2018.
Ondanks die mindere nettowinst zijn de koersen in de chipindustrie in 2019 fors opgelopen op basis van groeiverwachtingen:
- Het mandje van 30 toonaangevende chip-gerelateerde bedrijven werelwijd (de SOX index) steeg in 2019 met 60% en in 2020 alweer met 5%.
- Het aandeel ASML steeg in 2019 met 92% - veel harder dan de sector.
- Het aandeel Intel bleef juist achter. Dat aandeel steeg in 2019 “slechts” 27%.
Het allerbelangrijkste is de Koers-Winst verhouding.
Het aandeel Intel staat op een lage K-W verhouding van 13. Ter vergelijk staat het aandeel ASML op een K-W verhouding van 44. De waardering van ASML is fors, de waardering van Intel is relatief laag.2) Hoe presteerde Intel in 2019?De kwartaalcijfers van Intel waren inderdaad goed.
Op jaarbasis waren de cijfers van Intel echter veel minder sterk dan de koersreactie in de nabeurshandel doet vermoeden:
Intel - 2019 (12 months) tov 2018 Omzet 1,7% gestegen
Gross Margin -310 basispunten gedaald
Net Income -0,5% gedaald
EPS (basic) 5,1% gestegen
3) Wat is de outlook van Intel?Intel verwacht over 2020 een omzetstijging van 2%
Intel verwacht over 2020
een gelijkblijvende Winst per Aaandeel (0% groei)
Toch geen outlook waardoor beleggers van hun stoel worden geblazen.
4) Waarom zou de koers van ASML hier nog op moeten reageren?- Aandeel ASML is in 2019 al met 92% gestegen
- Intel (13) noteert op veel lagere Koers-Winstverhouding dan ASML (44)
- Intel jaarcijfers waren okay maar niet geweldig
- Outllook van Intel voor 2020 wijst niet op enorme groei
Maar vrijwel alles lijkt een reden om de koers van het aandeel ASML hoger te zetten. Dus dat zal nu ook wel weer gebeuren.