(ABM FN) Na een matte sessie op de Brusselse beurs is de Bel20 index met een bescheiden winst van 0,1 procent gesloten op 4.402,31 punten.
Bij gebrek aan nieuws waren analistenrapporten de drijvende kracht voor de koersbewegingen van aandelen.
De New York Stock Exchange bleef vandaag gesloten vanwege Presidents' Day. En zoals gebruikelijk zorgde dit voor lagere handelsvolumes in Europa.
Verder was er veel aandacht voor de geopolitieke ontwikkelingen.
In dit verband merkte Bernard Keppenne, hoofdeconoom bij CBC Banque, op dat de Amerikanen niet alleen duidelijk van plan zijn om zonder de Europeanen over Oekraïne te onderhandelen met Rusland, maar dat ze ons ook lessen in democratie komen geven op een moment dat de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in de Verenigde Staten wordt ondermijnd en de president per decreet regeert.
“Europa zal snel en krachtig moeten reageren en zijn waarden moeten verdedigen. Vandaag wordt er een informele top gehouden in Parijs om te proberen, naar ik hoop, een antwoord te vinden dat opgewassen is tegen de uitdagingen”, voegde Keppenne toe.
Die merkt op dat Ursula von der Leyen vrijdag aankondigde dat de Europese Commissie zou voorstellen om de begrotingsregels van de EU te versoepelen door defensie-uitgaven niet langer mee te tellen bij de berekening van de overheidstekorten van de lidstaten.
Von der Leyen, die van mening is dat we een nieuwe crisisperiode doormaken die een aanpak rechtvaardigt die vergelijkbaar is met die van de coronacrisis, zal voorstellen om de vrijwaringsclausule voor defensie-investeringen te activeren.
“Maar om dat te doen, moet ze de instemming van de 27 lidstaten krijgen, wat geen uitgemaakte zaak is gezien de sterke terughoudendheid van Duitsland en Nederland”, aldus Keppenne.
Door deze ontwikkelingen deden vooral defensieaandelen in Europa het goed, waaronder de Duitse gigant Rheinmetall in Frankfurt.
Het vooruitzicht dat Europese regeringen meer aan defensie zouden moeten uitgeven, had ook gevolgen voor staatsobligaties, omdat beleggers er mogelijk op rekenen dat de begrotingen onder druk kunnen komen te staan, omdat er meer schulden moeten worden uitgegeven.
De tienjarige Duitse Bund steeg daardoor aan het begin van de avond met 7 basispunten tot 2,49 procent.
De euro/dollar daalde naar 1,0478 en olie werd iets goedkoper.
Stijgers en dalers
Farma-aandelen waren maandag de sterkhouders in de sterindex. Galapagos won 3,3 procent en UCB 1,1 procent. Ook indexzwaargewicht Argenx steeg een procent.
Ageas steeg met 0,6 procent. KBC Securities verlaagde het advies voor Ageas van Kopen naar Accumuleren, maar verhoogde het koersdoel van 50,00 naar 53,00 euro. Het Nederlandse NN blijft de favoriet van KBC.
KBC, dat vorige week indruk maakte met zijn kwartaalresultaten, steeg maandag aanvankelijk nog geholpen door een koersdoelverhoging van Barclays. Uiteindelijk sloot het aandeel onveranderd.
Ondanks de daling van de obligatierentes corrigeerde WDP met 1,5 procent en Cofinimmo met 0,8 procent. Umicore, dat vorige week de jaarresultaten rapporteert en flink zakte, daalde maandag nog eens 2,5 procent.
In de BelMid won Aperam 2,4 procent en Ontex 1,9 procent. Woensdag opent Ontex de boeken. Ontex heeft de laatste drie maanden van 2024 afgesloten met een lagere omzet, maar een hogere EBITDA, zo bleek maandag uit een vooruitblik van ABM Financial News.
Barco, dat vorige week met 27 procent steeg als beloning voor zijn resultaten, had maandag te lijden onder winstnemingen en daalde 3,9 procent.
Montea, Xior en Shurgard daalden met 1,6 procent.
Deceuninck steeg 4,7 procent.
Door: ABM Financial News.
pers@abmfn.be
Redactie: +32(0)78 486 481
Bron: ABM Financial News
ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Community trend
Zal het aandeel stijgen of dalen naar aanleiding van dit nieuwsbericht?
Community trend
Om deze actie uit te voeren moet u ingelogd zijn. Inloggen of Aanmelden