Word abonnee en neem Beursduivel Premium
Rode planeet als pijlen grid met hoorntjes Beursduivel

Beursblik: zwak begin van het jaar voor Amerikaanse economie

Beursblik: zwak begin van het jaar voor Amerikaanse economie
Beeld: ABM Financial News

(ABM FN-Dow Jones) De Amerikaanse economie is 2025 zwak begonnen met de "negatieve" effecten van het beleid van president Trump die al vroeg hun tol beginnen te eisen via een zwakker consumentenvertrouwen en zwakkere bestedingen, terwijl importeurs proberen de dreiging van invoerheffingen af te wenden. Dit schreven analisten van ING vrijdag in een analyse.

De bestedingen van Amerikanen daalden in januari met 0,2 procent, na een plus van 0,7 procent in december, terwijl de inkomens met 0,9 procent stegen, na een toename van 0,4 procent in december.

ING verklaarde de daling van de bestedingen door onder meer het koude weer, met mogelijk ook een marginaal effect van de bosbranden in Los Angeles, "maar er werd aangenomen dat de uitgaven voor diensten dit gedeeltelijk zouden compenseren."

Uiteindelijk gebeurde dat niet en daaruit blijkt dat de Amerikaanse economie 2025 zwak is begonnen, volgens de analisten.

"Dit suggereert dat de scherpe daling van het consumentenvertrouwen sinds het hoogtepunt in november, toen president Trump de verkiezingen won, zich mogelijk vertaalt in lagere uitgaven", volgens ING.

Volgens de analisten is er weinig vooruitgang geboekt op het gebied van de 'positieve' punten voor groei - belastingverlagingen en deregulering. In plaats daarvan heeft de regering Trump zich gericht op beleid dat 'negatieve' resultaten oplevert.

De kern-PCE, een belangrijke indicator voor het monetaire beleid van de Federal Reserve, kwam op jaarbasis uit op 2,6 procent, hetgeen ook werd voorzien. In december kwam deze indicator nog uit op 2,8 procent.

Op maandbasis kwam de kerninflatie in januari uit op 0,3 procent, van 0,2 procent in december en ook dit was conform de verwachting.

"Niet briljant", maar beter dan verwacht, oordeelde ING over de PCE.

Het resultaat van dit alles is dat de markt meer nadruk begint te leggen op het groeiverhaal dan op het inflatieverhaal, waarbij de markt nu 61 basispunten aan renteverlagingen door de Federal Reserve inprijst voor 2025, waar dat twee weken geleden nog minder dan 30 basispunten was.

ING rekent op nog twee renteverlagingen van 25 basispunten door de Fed dit jaar, in september en december en een derde verlaging in maart volgend jaar.

Bron: ABM Financial News ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Macro & Bedrijfsagenda

  1. 28 februari

    1. Producentenprijzen januari (NL)
    2. Allianz Q4-cijfers
    3. BASF Q4-cijfers
    4. Fugro Q4-cijfers
    5. Kendrion Q4-cijfers
    6. Detailhandelsverkopen januari (Dld)
    7. Inflatie februari vlpg. (Fra)
    8. Economische groei Q4 def. (Fra)
    9. Werkloosheid februari (Dld)
    10. Inflatie februari vlpg. (Dld)
de volitaliteit verwacht indicator betekend: Market moving event/hoge(re) volatiliteit verwacht